ps izbori 2018 banner 728X90

Radijsko predstavljanje programa Posavske stranke

Program Posavske stranke nije stao u 5-6 otrcanih fraza i parola tako i njegova cjelovita prezentacija zahtijeva puno više vremena od predviđenih 15 minuta. Radi se naime o dokumentu koji je napisan na 50-tak stranica gusto kucanog teksta i svi zainteresirani mogu ga pročitati na web stranici stranke www.posavskastranka.org ili se obratiti u stranku gdje ga možete dobiti u klasičnoj formi - knjižice.

JEDINO Posavska stranka ima program koji nije, kao kod drugih, stigao iz Mostara ili Sarajeva (naravno, lektoriran u Banjaluci), pisan je isključivo za Županiju Posavsku i pisali su ga naši ljudi, koji žive ovdje i najbolje poznaju probleme i potrebe ovog prostora. Dakle, nije nikakva "uvezena pamet".

I teško se bilo odlučiti koje dijelove programa danas izdvojiti jer svaki segment našeg društva traži promjenu. I gospodarstvo, i poljoprivreda, i zdravstvo, i školstvo, i briga o mladima, i kultura, i sport... Sve je dovedeno do besmisla i apsurda.

- Naravno, prvo i osnovno pitanje je ekonomija. Bez gospodarskog oporavka nema uvjeta ni za šta drugo i to je svima jasno. Na tu temu uvijek dobivamo standardne i naučene odgovore: kako je BiH nesigurna i neuređena država i stranci ne žele investirati, a domaći poduzetnici nemaju uvjete za rad. Međutim, nije baš tako i ne moramo ići daleko da su u to uvjerimo. U Tešnju, Gradačcu, Gračanici, Srebreniku pa i u onome Goraždu s kojim smo se do skoro poredili u pogledu nerazvijenosti, se radi i proizvodi. Dakle, tamo gdje se zna, želi i hoće – može se. Brojna poduzeća iz Republike Hrvatske su dijelom prenijela proizvodnju u BiH, ali su im pogoni u Posušju, Grudama, Mostaru, Sarajevu, Banjaluci, Prijedoru... ali ni jedna jedina nije našla interesa da otvori bilo šta u našoj Županiji. Treba samo preći preko Save, u ravnicu, gdje ima i struje i vode i zemlje, proizvesti i vratiti nazad u EU. Desetak kilometara od auto-puta. Je li problem u lošoj državi ili u onima koji upravljaju ovim prostorom???

- U najkraćem roku treba dovršiti privatizaciju neprivatiziranih gospodarskih subjekata i ugasiti parazitsku i neproduktivnu Agenciju za privatizaciju.

- Poljoprivreda, koja je nekada bila osnovna gospodarska grana od koje je živjela većina stanovništva danas je na koljenima. Podatak da je iz Županije Posavske u prošloj godini izvezeno hrane i živih životinja u vrijednosti 3.390.000 KM, a uvezeno 33.263.000 KM dovoljno je porazan pokazatelj gdje smo mi kao, nekada, "poljoprivredni kraj".

Pored svih ostalih mjera poljoprivredu je nužno stimulirati putem regresa za gorivo, gnojiva, sjemenski i sadni materijal te povećati poticaje za poljoprivredu na 3% proračunskih izdvajanja uz promjenu dosadašnjeg načina raspodjele tih sredstava.

- Smatramo nužnim, revidiranje kolektivnih ugovora i povećanje osnovice plaća uposlenicima MUP-a, zdravstva i školstva (koji, inače, imaju najmanje plaće u FBiH).

- Pooštriti inspekcijski nadzor, inzistirati na poštivanju Zakona o radu sa akcentom zakonske isplate plaća radnom sektoru te spriječiti izrabljivanje radne snage i podaničkog odnosa prema radnicima.

- Također smatramo nužnim izvršiti reformu i racionalizaciju zdravstvenog sustava iz domena lokalne samouprave. Trebaju li nam na ovako malom prostoru tri Doma zdravlja s tri direktora, tri pravnika, tri administracije... i sve ostalo. Sve se to može uz manje troškove organizirati u puno funkcionalniji sustav. Pa, između ostalog, uvesti i princip dežurne službe u ljekarnama na području Županije. Taman da se radi o pitanju "života ili smrti" vi poslije 19,00 ili 20,00 sati nemate gdje kupiti lijek.

- 2008. godine u Županiji Posavskoj omjer rođenih i umrlih bio je 1 rođeni na 2 umrla. Prošle godine u Županiji Posavskoj rođeno je 168 djece, a umrlo 469 osoba, dakle omjer 1:3. Naprosto, nestajemo kao narod. Nužno je dakle poduzeti hitne mjere na zaustavljanju migracijskih trendova i daljnjeg iseljavanja stanovništva, a u sklopu toga osmisliti i realizirati populacijsku politiku koja mora podrazumijevati donošenje i primjenu Zakona o porodiljnim naknadama i uvođenje dječjeg doplatka svoj djeci.

- Naravno, posebnu brigu i pažnju treba posvetiti mladim ljudima koji su pokazali za vrijeme poplave da su itekako i vrijedni i sposobni i odgovorni – kad je najpotrebnije. Ova mladost je održala pravu lekciju mnogim "starim pametnjakovićima" koji su stajali sa strane i komentirali dok je mladost punila vreće i spašavala ovaj prostor. Pitamo li se ikada što ostavljamo tim mladim ljudima i što smo im ponudili? Jednosmjernu kartu u strane zemlje... Naši su očevi i djedovi govorili "Ostajte ovdje!", a mi "Bježi što dalje!". Nisu to ova djeca ničim zaslužila.

- Briga o starim, nemoćnim i socijalno potrebitim također mora biti na jednom većem i puno humanijem nivou. Nažalost, ali veliki je broj, uglavnom starijih osoba i samaca, koji žive ispod granice siromaštva i bukvalno gladni. Nedopustivo je da u plodnoj Posavini netko bude gladan. To se naprosto mora iskorijeniti.

Usput ću samo napomenuti, da je upravo zahvaljujući amandmanu Posavske stranke uvedena obveza Vladi Županije Posavske da uplaćuje doprinose za zdravstveno osiguranje za osobe s tjelesnim i duševnim smetnjama koje su nesposobne za samostalan život i rad, a kojima je ta nesposobnost utvrđena s 90 ili 100% oštećenja organizma. Dakle, ovo što govorimo nije samo lijepa priča nego i konkretno djelovanje.

- I svašta bi se još moglo nabrajati, a ja ću za kraj spomenuti još samo jednu stavku koju smo imali u našim programima i na svim prethodnim izborima: Održavanje i sanacija postojeće mreže zaštitnih nasipa i uređenje kanala za odvodnju oborinskih i poplavnih voda. Naravno, to ne zvuči baš nešto atraktivno i slabo se tko odlučio podržati nas zbog toga. Čuj, "kanali"... Baš me briga... Šta ja imam s tim? Još ako se ne bavim ni poljoprivredom, pogotovo...

E, ali onda, kad su došle malo jače kiše, kao prije par godina, pa smo svi počeli plivati, a o proljetnim poplavama da i ne pričam, onda smo se svi sjetili kanala i kako bi bilo lijepo da su u funkciji. Ili štete ne bi bilo, ili bi bila puno manja. Naši djedovi su kopali te kanale s lopatama i oni su služili svojoj svrsi. Danas, kada imamo svu silu mehanizacije mi "plivamo" nakon svake malo jače kiše.

I nakon iskustva proljetne poplave i velike opasnosti da nam se nešto slično desi ponovo i dalje naša vlast smatra da je važnije (posebno pred izbore) praviti velebne (i trenutno apsolutno nepotrebne) kružne tokove nego popravljati nasipe i očistiti kanale. No, tko zna... možda će im građani 12.10 dati za pravo!? Vidjet ćemo...

Dakle, ovo bi bile samo neke od natuknica i kratki izvaci iz programa Posavske stranke za predstojeće izbore, a, kao što sam rekao, cjeloviti program možete naći na našoj službenoj web stranici ili se obratiti u stranku (ili posjetiti neku od naših tribina) i dobiti ga u klasičnoj "papirnatoj" formi.

Međutim, ja ne želim biti slatkorječiv nego iskren. Sve ovo što sam rekao i što piše u tom programu je – NIŠTA. Sve je to bez veze...

Ne budu li, na mjestima s kojih se može utjecati na procese u društvu, odgovorni, slobodni, neovisni i hrabri ljudi nema od svega toga ništa...

Ovi izbori više nisu pitanje politike, stranaka i onoga "tko će pobijediti" nego naprosto pitanje opstanka.

U dvadesetak poslijeratnih godina nosioci vlasti napravili su sustav koji nije za ljude nego za pojedince.

Županija Posavska je najzaostalija županija u FBiH, gurnuta u sramotu, propadanje i iseljavanje. Posla nema, mladi ljudi (ali i ne samo mladi) svakodnevno napuštaju ove prostore u potrazi za poslom i bolji životom, škole su nam poluprazne, djece je sve manje...

Gdje smo to došli 20 godina poslije rata? Prostor za koji smo se borili i ginuli danas šutke, s razočarenjem i gorčinom u duši napuštamo. Još, kako tako, žive oni koji imaju poslove u županijskoj ili općinskim administracijama, školstvu, zdravstvu, policiji, carini, vojsci... ili imaju nekakve mirovine dok su svi ostali dovedeni na rub egzistencije. Mladi ljudi ne vide budućnost i perspektivu i po završetku školovanja glavna preokupacija im je "kako pronaći vezu za odlazak na Zapad", a oni koji ostaju prinuđeni su, najčešće, pod ponižavajućim i izrabljivačkim uvjetima raditi za mizerne plaće bez ikakve sigurnosti za, makar i takvo, radno mjesto.

Naravno, nije ovakvo stanje uopće "slučajno" niti je nekakav "sklop okolnosti" ili "posljedica globalne krize" kako nas često uvjeravaju. Ono je posljedica nakaradnog, nesposobnog i bahatog vladanja posljednjih 20-tak godina. Ako presudne političke odluke donose dva čovjeka (na vikendicama, uz pečenje i gemište), ako izabrani zastupnici ne donose odluke po svojoj savjesti nego po stranačkoj stegi i direktivi, ako je jedini motiv dolaska, odnosno ostanka na vlasti, ostvarivanje privilegija sebi i svojim političkim poslušnicima, onda se uopće ne treba čuditi situaciji u kojoj se nalazimo. Krajnji je trenutak da se nešto mijenja. Ako već nije, uskoro će zasigurno biti kasno. Ne iskoristimo li ni ovu priliku jedino što nam još preostaje je tražiti, sebi i svojoj djeci, lažna opravdanja i izgovore zašto nismo ništa poduzeli dok je bilo vrijeme.

Slušamo i slušat ćemo ovih dana (a evo i u ovoj emisiji, nakon mog obraćanja), po tko zna koji puta, priče o nacionalnoj ugroženosti, neravnopravnosti, hrvatskim interesima, dostojanstvu branitelja, trećem kanalu, trećem entitetu i uvjeravat će nas "da samo još ovaj puta" treba podržati one koji u 20 godina nisu uspjeli riješiti ni jedan od ovih problema, ali ako im "još sad" poklonimo povjerenje oni će sve to dovesti u red.

NEĆE! Niti mogu, niti znaju, niti smiju. Imali su dovoljno vremena, dovoljno povjerenja građana i dovoljno novca da to urade ali nisu. I da žele ne smiju jer oni direktive dobivaju iz centara moći koji se ne nalaze u Posavini. O budućnosti ovih prostora odlučuju oni koji se idu pokloniti tvorevini Radovana Karadžića i Ratka Mladića, oni koji slave rođendane Republike Srpske i javno tvrde "da je Republika Srpska neupitna", a već sutradan bez imalo srama polažu vijence na spomenike poginulim braniteljima. Poginulim upravo zbog te Republike Srpske.

Mogu li sve ove lažne priče o "nacionalnim svetinjama" biti dovoljna satisfakcija za zdravlje vaše djece koje će ostaviti na zapadnim bauštelama do 40-te godine? Hoće li zadovoljstvo gledanja programa TV-kanala na hrvatskom jeziku (naravno sa sjedištem u Mostaru) nadomjestiti to što ćete unučiće viđati dva puta godišnje (a koji će, usput rečeno, sve češće nositi imena Hans, Fridrih ili Jozef...)? Pa da na kraju budem i patetičan: Jesmo li se za to borili???

Posavska stranka je, nakon više od 4 godine postojanja, pokazala da nije nikakav politički autsajder kako su nas pokušavali etiketirati. Posavska stranka je jedina koja iz izbora u izbore dobiva sve veće povjerenje građana, a ovi izbori će pokazati da imamo svoje visoko mjesto među prve tri stranke u Posavini. Svoju ćemo vjerodostojnost potvrditi i u narednom izbornom ciklusu bontonom političke borbe koji isključuje primitivizam, isprazna obećanja i manipulaciju nacionalnim osjećajima. Alternativa smo kampanji galame o nacionalnoj ugroženosti i praznim obećanjima velikih stranaka. Nudimo konkretna rješenja za konkretne probleme i ljude s karakterom i čvrstom voljom spremne da ih provedu u djelo.

Osobe koje uđu u predstavnička tijela građana ostat će tamo, a na odgovorne pozicije tražit će da se, putem javnih poziva i natječaja, izaberu mladi, stručni, sposobni i odgovorni ljudi koji će preuzeti odgovornost za budućnost ove Županije.

Date li nam povjerenje - Mi ćemo to i napraviti!

Ja znam da je većina vas svjesna da su stvari upravo ovakve kako sam rekao i negdje u sebi, u srce znate da smo u pravu!

Pitanje je: Imate li snage reći "Ne!" ovome ludilu?

Ja znam da je neimaština i da je teško jer su nas svjesno doveli dotle da razmišljamo praznim stomacima, a ne svojom glavom. No ipak, ne dopustite da za 50-tak maraka... (ili nešto sakrivene humanitarne pomoći) kupe vaš obraz, vašu čast, vaše pravo izbora. Da za 50 KM šutite 4 godine dok oni uzimaju milione.

Bez obzira na sve... Ja bih vas pozvao da 12. listopada, unatoč svemu, izađete na izbore i, ako ništa drugo, barem ne ostavite mogućnost da netko manipulira i zloupotrijebi vaš glas.

Ne bojte se promjene i... Budite na pravoj strani!

Posavska stranka – Vaša stranka